Osobní zbraně rytířů
-
Osobní zbraně rytířů
Rytíři byli po celá staletí nejmocnějšími vojáky a patřili mezi nejdůležitější osoby v Evropě. Období jejich slávy trvalo zhruba 500 let, od roku 1000 až do 16. století. Rytíři sloužili svému pánovi. Byli to vlastně vojáci na koních. Panstvo, kterému sloužili mělo často hodně půdy a málo peněz, bylo pro ně velmi obtížné, aby rytíře vybavilo. A tak místo toho, aby rytířům platili, dali jim pozemky.
Meče
Meč byl v boji muže proti muži rytířovou nejoblíbenější zbraní. Byl to také ceněný majetek a symbol rytířova postavení. Rytíři nosili meč připevněný u opasku i když zrovna nebyli ve
zbroji. Meče se vyráběli v různých velikostech, dvouruční, jednoruční. V různých dobách a různých zemích se vyráběly různé tvary mečů. Meče se často dědily a některé meče dostávali i jména. Meč se skládá z čepele z kvalitní oceli, křížové záštity, rukojeti a hlavice. Křížová záštita, rukojeť a hlavice se souhrnně označují jako jílec.
Dýky
Jedná se o jednu z vůbec nejstarších zbraní. Dýka je krátká bodná zbraň připevněná k rukojeti. Narozdíl od nože je delší a určena především k bodání a je oboustranně broušená. Nicméně rytíři dýky používali také k řezání a k jídlu. Existuje nepřeberné množství tvarů dýk a podle tvaru byly některé vhodnější k řezání, jiné k sekání a jiné k bodání. V různých částech světa byly oblíbené různé tvary a velikosti. Najdeme také velmi zdobené a drahokamy vykládané kousky, které sloužili spíše jako symbol postavení. V armádách se dýky používají dodnes a některé se dají připevnit i na pušku a použít jako bodák.
Sekery
Sekery se staly součástí výzbroje podobnou cestou jako kosy a cepy. Původně nástroj řemeslníků se upravil pro bojové účely. Bojová sekera má delší topůrko, bývá o něco těžší než běžná sekera a může mít ostří na obou stranách. V některých případech se setkáme s variantou, kde místo druhého ostří najdeme bodec. Menší sekery jsou určené k vrhání. Jako příklad vrhací sekery můžu uvést indiánský tomahavk. V Evropě byly válečné sekery používány hlavně vikingskými bojovníky.
Štíty
Štít je obranné vybavení sloužící k odrážení úderů. Existují štíty různých tvarů a velikostí. Dělíme je na jezdecké a pěší. Štít se drží v ruce. Ve středověku se setkáme hlavně s kruhovým tvarem štítu jak pro jezdecké jednotky, tak pro pěší jednotky. Později se tvar změnil do sférického trojúhelníku tak jak ho známe z různých erbů. Pomocí několika štítů se daly vytvářet různé útvary kolektivní obrany, které se používaly hlavně ve starověku. S nástupem střených zbraní používání štítů v boji vymizelo. Dnes štíty používají například pořádkové jednotky policie a jsou vyrobené z tvrzeného plastu.